Teras Yalıtımı

Teras Yalıtımı: Son zamanlarda gelişen teras kapatma yöntemleri ile hem evler güneş ışığı ve yağmur gibi faktörlerin olumsuz etkilerinden korunmuş oluyor.

Hem de uygulanan estetik teras kapatma işlemleri ile evler çok daha güzel ve bakımlı görünüyor. Bu sebeplerle çok fazla tercih edilen teras kapatma yöntemlerinde yalıtım problemi büyük bir önem teşkil etmektedir.

 Bu İçeriği Sesli Olarak Dinleyebilirsiniz… 

 

Çünkü bazı insanlar teraslarını yalnızca ısı ve nem gibi faktörlerden korumak için değil yeterli mekanı eve katmak için yaptırıyorlar.

Teras Yalıtımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu durumda da teras kapatmada yalıtım çok önemli bir rol oynamaktadır. Teras, dış mekan olarak kabul edildiği için geliştirilen yöntemlerin çoğu nem ve su bakımından koruma sağlamaktadır. Ancak son zamanlarda ısı yalıtımı konusunda da pek çok uygulama yapılmaktadır.

Siz de terasınızı evinize dahil etmek ve oturma alanı ya da yatak alanı olarak kullanmak istiyorsanız. Teras yalıtımı konusuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Hem su yalıtımı hem de ısı yalıtımı sağlayan ürünleri tercih etmeniz gelecekte yaşayacağınız pek çok sıkıntıyı önleyecektir. Bu durum sizi daha fazla masraftan kurtaracaktır.

Teras yalıtımı ile birlikte çok kısa bir süre içerisinde teraslar gerek güneş ışınları gerekse kötü hava koşullarına karşı istenilen şekilde korunmuş olacaktır. Ancak pek çok kişi bu tarz teras izolasyon işlemlerinin çok zor olduğunu düşünürler. Bu son derece yanlış bir kanıdır. Teras su ve ısı yalıtımları son derece pratik bir uygulamadır.

Yapılan bilimsel çalışmalarda binalarda kullanılan su yalıtım malzemeleri araştırılarak, ne tür su yalıtımı malzemelerinin uygulandığı ve bina toplam maliyetinde yerinin ne olduğu tespit edilmiştir.Su yalıtım malzemeleri çeşitliliği oldukça fazladır. Su yalıtım malzemelerini işlevlerine göre gruplandırmak mümkündür. Bu gruplar yüzeysel ve yapısal su yalıtım malzemeleri şeklinde ifade edilebilmektedir. Yüzeysel su yalıtım amacıyla kullanılan su yalıtım malzemeleri; sürme ve serme tip şeklinde su yalıtım malzemeleri olarak 2 grupta irdelenebilmektedir. Sürme tipi su yalıtım malzemeleri sahada, uygun karıştırıcılar ile karıştırılarak hazırlanmaktadır. Bu malzemeler uygulanacak yüzeye doğrudan püskürtülerek veya mala, rulo veya fırça ile sürülerek uygulanabilmektedir.

Serme tipi yalıtım malzemelerinin kullanımında ise astar atılan yüzeylere şalümo tekniği yapıştırılarak uygulanır. Serme tip olarak nitelendirilen malzemeler bitümlü, plastik ve kauçuktan imal edilmiş su yalıtım örtüleri şeklindedir Yatay ve düşey yüzeylere kolaylıkla uygulanabilen ekonomik olarak değerlendirilen su yalıtım malzemeleridir.

Sıkça Sorulan Sorular

  1. Teras su yalıtımının aşamalar nelerdir?
    Teras yalıtımında birinci aşama yalıtım yapılacak olan alanın temizlenmesidir. Temizlikte tazikli su ve deterjan kullanılabilir. Yalıtımının ikinci aşamasında su yalıtım kimyasalının sürme astarının uygulanmasına geçilir. Fileli bir yalıtım istenirse rulo filenin astara uygulanması gerçekleştirilir. Son aşamada son kat sürme izolasyon kimyasalı yapılır. Bu yalıtım kimyasalları havuz su yalıtımda kullanılan malzemelerdir.
Yukarı Git