Teras Üstü Kapatma Sistemleri

Teras Üstü Kapatma Sistemleri: Kullanım alanlarına ve içinde kullanılan malzemelerin çeşitliliğine göre birçok teras kapatma modelleri yer almaktadır. Bunların en başında empreyenli modeller yer almaktadır. Bilindiği üzere empreyen ahşapların üzerine çeşitli kimyasal formların istenen ve yeterli düzeyde akıtılması işlemidir. Bu sayede normal bir ahşapta bulunan çürüme ve yıpranma payları kimyasal olanaklar ile birlikte azaltılmakta ve teras malzemeleri daha kullanışlı bir şekilde değerlendirilmektedir.

 Bu İçeriği Sesli Olarak Dinleyebilirsiniz…

 

Ahşabın her çeşidine göre uygulama seçenekleri mevcuttur. Ahşaptan çok daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Alın tahtası ile birlikte dekoratif bir kullanıma da ev sahipliği yapmaktadır. Su geçirmez özelliği bulunmaktadır.

Ahşap Teras Üstü Kapatma

Empreyen ahşapların modellerine ek olarak geliştirilen alçıpanlı teras kapama seçenekleri de seçilen ürünler arasında yer almaktadır. Gövdesinde taşıyıcı aksamlar bulunmakla birlikte kapatma modellerinin çok daha işler bir halde kullanılmasını sağlamaktadır. Suların akışına özel sistemleri mevcuttur. Günümüzde özellikle iş yerlerinde ve küçük tesislerde tercih edilmektedir. Teknoloji gelene kadar en yaygın kullanım alanına sahip olan ise ahşap temalı kapatma modelleridir. Basit ahşap malzemesinde pratik olarak üretilmekte ve montajı gerçekleştirilmektedir. Şilte ve membran gibi ek malzemeler ile birlikte desteklenmektedir. Son olarak teras kapatma modelleri arasında ters tavan diye lanse edilen ürünler yer almaktadır. Koruma betonları ve betonarme döşeme gibi ek parçaları bulunmaktadır.

Teras Üstü Kapatma Sistemleri Faydaları Neler?

Teras kapatma modellerinin iki tür faydası bulunmaktadır. Bunlardan ilki ısı yalıtımını sağlamalarıdır. Böylelikle kış ve sonbahar aylarında soğuk hava iklim şartlarına karşı 0 korunak sağlamaktadır. Aynı zamanda su yalıtımını da özel boru sistemi ile sağlamaktadır. Yağmurun fazlaca yağdığı alanlarda istikrarlı bir şekilde kullanılmaktadır. Aynı zamanda terasların kullanım ve yaşam alanı olarak belirlenip değerlendirilmelerine de vasıta olmak gibi özellikleri ve faydaları bulunmaktadır.

Teras Kapatma Kullanım Alanları Neler?

Teras kapatma modellerinin kullanım alanları teknolojinin ve endüstrinin gelişmesi ile birlikte hız kazanmıştır. Başta evler olmak üzere ofisler, büyük işletmeler ve tesislerde yaygın bir şekilde uygulanmaktadır.

Teras Kapatma Fiyatları Nelerdir?

Teras kapatma fiyatları kullanılan malzemeye göre değişkenlik göstermektedir. Ek olarak alınan ölçüler ile birlikte fiyat derecelendirmesi yapılmaktadır.

İnsanlar yalnızca evlerinin ya da iş yerlerinin kapalı alanlarını kullanmak istemiyorlar. Açık alanlar ise onların isteklerini tam olarak yerine getirebilecek düzeyde olmuyor. Teras ile alakalı hangi işlemlerin yapılacağına dair akılda kalmış olan bütün soruların cevaplanması beklenmeli. Soruların cevaplanmasının ardından ise hiç zaman yitirilmeden çalışmalara başlanır. Oldukça kısa bir süre içerisinde yapılacak olan çalışmalar sayesinde de insanlar artık teraslarını yaz ya da kış fark etmeden diledikleri zaman kullanma imkanına erişecekler.

Sık Sorulan Sorular

  1. Ahşap zorlu hava koşullarına dayanıklı mıdır?
    Ahşap teraslar diğer kapatmalarla kıyaslandığında çelikle aynı olmasa da hemen hemen aynı kullanım ömrüne sahip bir malzeme olmasıyla bilinmektedir. Doğru ahşap tercih edildiğinde ve koruyu malzemeler uygulandığında son derece dayanıklı, sağlam kapatmalar ortaya çıkmaktadır. Kötü hava koşullarına, güneşin zararlı ışınlarına ve dış etmenlere karşı doğru yapılmış bir ahşap teras kapama uygulaması dayanıklıdır.
  2. Teras üstü kapatma yöntemleri nelerdir?
    Yazımızda da bahsettiğimiz üzere teras üstü sistemlerde kullanılan ahşap kapatma yöntemine ilaveten alçıpan kullanılarak yapılan teras kapatma yöntemi de sağlamlık açısından önemli bir etkendir. Bu kapatma sistemleri özellikle ihtiyaca göre günümüzde iş yerlerinde daha çok tercih edilmektedir. Önceleri bu kapatma yöntemleri haricinde en yaygın kullanılan geçmişten beri ahşap kapatma yöntemidir. Sağlam olması nedeniyle tercih edilen ahşap kapatma yöntemine ek olarak ahşapla birlikte şilte ve membran denilen malzemelerde dayanıklılık açısından kullanılıyor. Ayrıca ters tavan dediğimiz yöntemlerde betonarme malzemeler teras için koruma malzemeleri kullanılmakta ve böylelikle teras üstü kapatma işlemi daha dayanıklı ve kullanışlı hale getirilmektedir.
  3. Ahşap teras kapamalarda su yalıtımını nasıl yapıyorsunuz?
  4. Ahşap malzemede bakteri üretme olasılığı var mıdır?
  5. Ahşap teras kapmada ahşap kısma ilaçlama yapmak gerekiyor mu?
  6. Ses yalıtım özelliği var mıdır?

Makalede Neler Var?

Yukarı Git