Teras Ters Tavan Uygulaması Nasıl Yapılır?

Teras Ters Tavan Uygulaması Nasıl Yapılır? Teras kapatıldıktan sonra ters tavan uygulaması bu genel uygulama işlerinin içerisinde yapılır. Örneğin teras kapatılmasının yüklenen firma size ahşap taşıyıcılı ve ters tavanında yine ahşap lambri olacağını yada alüminyum taşıyıcılı ters tavanında cam olacağı ile ilgili fiyat çalışması yapar ve fiyat teklifi oluşturur. Seçenekler oldukça geniş bir yelpazede gerçekleştirilir. Tavsiyemiz bu tarz uygulamalarda size söylenen uygulamalar hakkında yeterli bilgi almanız ve ondan sonra yüklenici firmaya terasınızı yaptırmanız olacaktır. Bu önerinin nedeni her uygulamanın kendine göre artı ve eksilerinin olmasından kaynaklıdır.

Örnek vermek gerekirse çelik taşıyıcı konstrüksiyon bir sistem yaptırdığınız bir terasın tavan uygulamasında alçı duvar uygulaması tercih edildiğinde zamanla çeliğin esneme ve hareketinden kaynaklı tavanda çatlamalar ve dökülmeler meydana gelebilmektedir. Bu içerikte teraslarda ki ters tavan uygulamalarından bahsedeceğiz.

1. TERAS AHŞAP LAMBRİ TERS TAVAN

İster çelik, ister ahşap isterse alüminyum bir taşıyıcı kullanarak yapılan teras kapatmasında ahşap lambri sorunsuzca uygulanabilmektedir. Bu uygulamanın en büyük avantajı uzun yıllar bakıma ihtiyaç duymaması diyebiliriz. Bunun dışında estetik bir görünüme sahiptir. Zamanla esneyen ve hareket eden üst çatıdan kaynaklı çatlamalar ve deforme olmalar da yaşanmaz. Dezavantajlarına gelecek olursak uygulanması alçı duvara kıyasla daha maliyetli ve zaman almaktadır. Fakat daha uzun ömürlü olması bu eksi tarafını bizce kapatmaya yeterlidir. Bunun yanında yalıtımda her hangi bir problem yaşatmazlar.

2. TERAS ALÇI DUVAR TERS TAVAN

Ahşap lambri de olduğu gibi hemen hemen her taşıyıcı sistemine uygulanabilen bu tavan uygulamasında alçıpan levhalar ve alçı sıva uygulaması yapılmaktadır. Diğer tavan uygulamalarına kıyasla daha az maliyetli ve ekonomiktir. Dezavantajı zamanla çatlamalar meydana gelebilmekte ve boya, sıva gibi bakıma ihtiyaç duymaktadır.

3. TERAS PVC LAMBRİ TERS TAVAN

Pvc ahşap görünümlü lambri tavan uygulamaları diğer uygulamalarıdan daha ucuz ve ekonomik olan uygulamadır. Ahşap görünümü sayesinde dekoratif bir görünüm sağlar. Dezavantajlarına gelirsek, yalıtımda problemlere neden olabilmektedir. Dayanıklı bir yapıya sahip değillerdir.

Estetik ve zarif görünümlü teras ters tavan tasarımları, bu konuda profesyonel ekipler tarafından sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Renk, desen ve tasarım uyumlu bu özel ters tavanlar, bütün mekanlar için sorunsuz bir şekilde uygulanabilmektedir. Ters tavan kategorisinde ustalık en önemli konudur. Bütün binalar için en uygun tavan tasarımını hazırlamak her zaman için profesyonellik ister.

Sıkça Sorulan Sorular

  1. Teras ters tavan uygulaması nedir?
    Kapatılan terasın tavan kısmına yapılan bir uygulamadır.
  2. Teras için en uzun ömürlü ters tavan uygulaması hangisidir?
    Kullanım amacına göre farklılık gösterebilmektedir. Fakat yaşam alanlarında en dayanıklı ve uzun ömürlü ters tavan uygulaması şüphesi ahşap lambiri tavan uygulamaları olacaktır.

Makalede Neler Var?

Yukarı Git