Teras Kapatmanın Cezası Var Mıdır?

Teras üstü kapatma yada mevcut açık terasın kapatılmasının kanunen cezası var mıdır? Bu uygulamanın kanunlarımızda hukuki yaptırımları nelerdir? Teras kapatmanın ceza-i müeyyidesi nelerdir? Bu blog yazımında bu soruların cevaplarını sizler için derledik.

Sadece teras kapatma uygulaması değil yapılardaki proje değişikliğine gidilen diğer uygulamalarda da yerel yönetimlerden belirli izinlerin alınması önemlidir. Aksi halde kanunsuz bir uygulama yapılmış olup yerel yönetimlerce ceza ve yaptırımların olması ihtimaldir.

Teras üstü kapatma uygulaması ile ilgili gerekli izinler alındığında ve belediyeden alınan proje doğrultusunda yapılan uygulamaların hiç bir cezası bulunmamaktadır.

Teras kapatmalar tadilat ruhsatı izni alınması gereken bir uygulamadır. Bu ruhsat binanın iç kısımlarında ki yapılacak ufak değişiklikleri kapsamaz. Yani boya badana vs. gibi uygulamalarda bu izni almadan uygulama yapabilirsiniz. Fakat binanın dış görüntüsünde yapılacak tüm değişiklik için bu ruhsatın yerel yönetimlerden alınması birinci husustur. Aksi takdirde ceza-i müeyyidesi vardır. Bu ceza yerel yönetimler arasında değişmektedir.

Yeni tasarımlar, dayanıklı ve kullanışlı teras kapatma seçenekleri, çatı kapatma sistemlerinin en önemli seçenekleri arasında yer almaktadır. Şiddetli kar ve yağmur gibi olumsuzluklara karşı dayanıklı olan çatılarımız, sert rüzgarlara karşı oldukça dirençli özelliklere sahiptir. Etkili özelliklere sahip olan çatı tasarımlarımız, mekansal özelliklere göre tasarlanmaktadır. Dekoratif özelliklere sahip olan ve renk uyumu ile tercih edilen tasarımlarımız, sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

  1. Yapı tadilat ruhsatını nereden alınır?
    Yapının bulunduğu yerel yönetim yani belediyeye giderek bu ruhsat için talepte bulunabilirsiniz. Ruhsat ile ilgili karar yaklaşık 5 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Sonuçlanan bu karar sonucunda olumsuz bir yanıt alındığında tekrar itiraz etme hakkına sahipsiniz. Bu durumda mecburen yerel yönetimden bilir kişi yapıda incelemede bulunup tekrar ruhsat için karar hazırlamaktadır.
Yukarı Git