Teras Kapatmalarda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Teras Kapatmalarda Nelere Dikkat Edilmelidir? Teras kapatma yaptırmak istiyorsanız bu uygulamalar hakkında bilmeniz gereken bir kaç belli konu başlıkları bulunmaktadır. Bu içerikte nelere dikkat edilmeli ve doğru uygulama yaptırmak istiyorsanız hangi kriterlere bağlı kalınmalı bunları aktaracağız.

1. Yerel Yönetimlerden Alınacak İzin

Terasınızı belli başlı nedenlerden kapatmak isterseniz ilk yapmanız gereken binanızın bulunduğu ilçenin yerel yönetimine gidip konu hakkında bilgi almanız olacaktır. Teras kapatma bir çok belediyede yönetmelik gereği yasal olmamaktadır. Bunun nedenlerinden bir tanesi bina projesinin değiştirilmesi gibi sebeplerdir. Tabi bu durum her ilçede aynı değildir. Teras kapatma projesine belirli harçlar ödendiğinde ve ilçe yönetimine sunulan projeye bağlı kalındığında izin veren bir çok belediyede bulunmaktadır.

2. Bina İçin En Uygun Kapatma Modelinin Seçilmesi

Bu husus dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemlisi diyebiliriz. Doğru kapatma modelinin seçimi sizi ileride karşılaşılabilecek problemlerden ve maliyetlerden çoğu zaman korumaktadır. Bina yapısına göre en doğru teras kapatma modelinin seçilmesi elbette zor olabilmekte zira oldukça fazla kapatma modeli ve uygulaması bulunmaktadır. Size tavsiyemiz keşif için terasınızı ziyaret eden uygulama firmasının görüşlerini almanız ve en doğru tercihi yapmanız olacaktır.

3. Birinci Sınıf Malzeme Tercihi

Kapatılacak olan terasın uygulama esnasında kullanılan malzemenin önemi oldukça yüksektir. Örneğin üst çatıda kullanılan malzemenin kalitesiz olması ilerleyen zamanlarda su sızdırmalarına yol açar. Kullanılan ahşap kalitesiz olduğunda zamanla kararmakta ve hatta çürüye-bilmektedir. Yada kalitesiz yalıtım malzemeleri kışın yaşam alanlarının son derece soğuk ve elverişsiz bir durumda olmasını yazın ise sıcaktan kullanılamayacak durumda olmasına neden olmaktadır. Özetle kullanılan malzemenin kalitesi size hem kısa hemde uzun vadede kazandıracak ve huzurlu yaşam alanları sunacaktır.

4. Montaj ve İşçilik

Kullanılacak malzemenin önemi kadar bu malzemenin nasıl uygulandığı da son derece önemli bir husustur. Doğru malzeme yanlış bir işçilikle rezalet bir sonuca dönüşebilmekte. Bunun için dikkat edilmesi gereken merdiven altı bir firma yada tek başına bir ustaya böyle bir uygulama yaptırtmak yerine size referans gösterebilecek ve yaptığı uygulamaya garanti verebilecek bir firma ile çalışmanız en doğrusu olacaktır.

Teraslar yüksek çalışma alanları olduğundan uygulama yapan personelin iş güvenlik belgeleri, yüksekte çalışabilir sertifikaları ve ssk gibi tüm belgeleri eksiksiz olmalıdır. Uygulama yaptırırken firmaya bu belgelerin olup olmadığını kesinlikle sorun ve uygulama sözleşmesinde bu ibarelerin yer almasını talep edin.

Merdiven altı firmalar kurumsallıktan uzak olmalarından ve daha çok kazanç peşinde olduklarından bu belgelere sahip değillerdir. Ve size bu tarz bir durumda garanti verememektedir. Size bu tarz belgeleri garanti eden bir firmayla çalışın ki uygulama esnasında oluşabilecek bir kaza durumunda son derece riskli bir problemle karşı karşıya kalmayın.

Yazıyı toparlamak gerekirse dikkat edilmesi gereken tüm hususları kısa fakat öz bir şekilde tek tek inceleyip size aktarmaya çalıştık. Yerel yönetimlerden alınacak izinler, doğru uygulamanın tercihi, 1. sınıf malzemenin önemi ve son olarak uygulama montajı ve işçilikte dikkat edilmesi gerekenler. Umarız bu konuda faydalı olabilmişizdir. Konu hakkında merak ettiğiniz yada her hangi bir sorunuz olursa bize 0 (532) 624 96 72‘den 7/24 ulaşabilirsiniz.

Binaların estetik yapısı, çatının yapısı ve tercih edilen malzemeler, tasarımın ana temasını oluşturmaktadır. Her binanın çatı bölümü için özel çatı sistemimiz mevcuttur. Kolay, etkili ve pratik kullanım özelliğine sahip bu özel tasarımlar, kısa zamanda teslim edilmektedir. Oluk, çatı penceresi ve kiremit sistemi gibi çalışmalarla uyumlu özel tasarımlar, işinin ehli olan ekiplerimiz tarafından kısa zamanda hazırlanmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

  1. Teras kapama nedir?
    Açıkta bulunan terasın üst ve yahut yan bölümlerinin kapatılarak içeride bir yaşam oluşturmasını sağlayan uygulamalara denmektedir.
  2. Uygulamayı yaptırırken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?
    Yukarıda belirttiğimiz hususlar son derece önemlidir. Tekrar etmek gerekirse belediyeden alınacak izin, doğru kapatmanın seçimi, doğru malzeme ve doğru işçiliktir.
Yukarı Git