Teras Kapama Modelleri

Günümüzde birçok farklı amaçla kullanılan teras kapama modelleri birçok farklı malzemeden imal edilmektedir. Malzeme tercihleri tamamen ekonomik gerekçelere ve tercih sebeplerine göre değişkenlik göstermektedir. Bunların başında ahşap kapama modelleri gelmektedir. Ahşap ürünlerden imal edildiği için diğer ürünlere oranla nispeten daha ucuz bir ekonomiye sahiptir. Ahşap olmalarının yanı sıra PVC ürünleri ile desteklenmekte ve bu sayede su geçirmez özelliklere sahip bir ürün olarak teraslarda kullanılmaktadır. Montajı son derece kolaydır ve birkaç saat içerisinde tamamlanmaktadır. Bir diğer kapama modeli ise çelik sistemlerle kendini göstermektedir.

Teras Kapama Modelleri Nelerdir?

Önceleri sanayi alanlarında ve büyük işletmelerde kullanılan çelik kapama modelleri fiyatlarının ucuzlaması ile birlikte ev ve kişisel ofislerde de kullanılmaktadır. Tıpkı çatı sistemlerinde olduğu gibi çok az personel sayısı ile kurulum işlemleri gerçekleşmektedir. Garanti kapsamında yer alan çelik kapama modelleri uzun ömürlü olarak kullanılabilir özelliklere sahiptir. Doğal afetlere karşı yüksek mukavemet gücü vasıtasıyla tercih sebebidir. Özellikle yangın riski taşıyan iş yerlerinde kullanılması mecburidir. Son olarak ters tavan modelleri teras kapama ürünleri ve seçenekleri arasında yer almaktadır. Ekstra destekleyici kolları olduğundan dolayı su geçirmez özelliklere sahiptir. Pratik bir kullanımı bulunmaktadır.

 Alternatif Teras Kapama Modelleri Var Mı?

Moda çizgisine uygun ve tamamen dekoratif uyum içerisinde üretilmiş birçok alternatif teras kaplama modeli bulunmaktadır. Bunların başında şeffaf teras kaplamalar gelmektedir. Ek olarak çeşitli biçimlere ve şekillere açık olan tamamen dekoratif modeller de son yıllarda yaygınlık kazanmıştır. Yelken biçimli teras kalama modelleri Abd ve Avrupa ülkelerinde sıklıkla tercih edilmekte ve satın alınmaktadır. Müstakil evlerde bahçe ve havuz gibi yapılarla tamamen uyumlu olan birçok alternatif ürün de diğer seçenekler arasında yer almaktadır.

Estetik bir görüntüye erişmek isteyen ev ve ofis sahipleri genelde cam malzemeler kullanarak teraslarını kapatırlar. Bu dekorasyon açısından emin bir adım olmakla birlikte dışarı ile içeri arasındaki görsel dengeyi de korumuş olur. Teraslarında daha sağlam bir kapama modeli isteyen müşteriler ise ahşap kapama modellerini tercih etmektedirler. Çeşitleri ne olursa olsun teras kapama yapıları su izolasyonuna sahiptir ve hiçbir şekilde su geçirmezler. Aynı zamanda havanın yıkıcı etkilerini yarı yarıya indirmektedirler. Bu sayede çoğu binada ve yapıda kullanılamaz alan olarak kabul edilen teraslar kapama çeşitleri ile birlikte kullanıma açılmış olurlar.

Sık Sorulan Sorular

  1. Teras kapama da dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?
    Diğer bir teras kapama içeriğinde bu sorunun cevabını kapsamlı olarak cevapladık. Kısaca özetlemek gerekirse dikkat edilmesi gereken önemli hususlar yerel yönetimlerden alınması gereken izinler, teras için en uygun kapatma modelinin belirlenmesi, doğru malzemenin kullanılması ve son olarak doğru bir biçimde bu malzemelerin uygulanmasıdır. Bu dört husus teras kapatma uygulamaları için hayati bir öneme sahiptir.
  2. Teras kapamanın en sık tercih edildiği alanlar nerelerdir?
  3. Teras kapamada en iyi izolasyon hangi ürünle olur?
  4. Teras kapamada yalıtımı nasıl yapıyorsunuz?
  5. Montaj garantisi mevcut mudur?

Makalede Neler Var?

Yukarı Git