Teras Çatı

Teras Çatı: Teras, pek çok ev sahibinin en keyif aldığı ve evdeki vaktinin büyük kısmını geçirdiği yerdir. Burada zaman geçirmeyenlerin ise mazeretlerinin başında üstü açık bir alanda zaman geçirmenin zorlukları gelmektedir. Haklı olarak yazın güneş ışığından, kışın yağış koşullarından etkilenebilme durumu nedeniyle terasını kullanmayanların sayısı hiç de az değildir.

 

Teras Çatı Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Teras uygulaması yapılmayan yapılarda teras altında yer alan dairenin ciddi problemlerle karşı karşıya olması söz konusudur. Örneğin, açık teras altındaki dairenin ısınma problemi, su sızıntılarına maruz kalma problemi ve yazın fırını aratmayan sıcaklıklara ulaşması genel geçer problemlerdir. Teras çatı yapılan yapılarda ise bunların büyük kısmının üstesinden gelinebilmektedir.

Cephesi açık olsa dahi teras kapatma uygulaması yapılmış yapılarda en azından gün ışığının etkilerinden ve yağıştan korunmak mümkündür. Tabii cephesi cam ile kapatılması durumunda evin bir odası haline gelebilen bir terasın ısı yalıtımına katkısı da oldukça fazla olacaktır. Camla yapılan uygulama açılabilir olduğunda ise her daim dış dünya ile ilişiği bulunan bir çözüm elde edilmiş olacaktır.

Teras Çatı Avantajları

Sonuç olarak Teras çatı uygulamaları yapıların dekoratif özelliklerinin yanı sıra konfor bakımından da büyük avantajları kullanıcıya sunmaktadır. Yalıtım faydası sayesinde bazı maliyetlerin ortadan kaldırılmasını da sağlayan uygulamalar sayesinde bir sefer katlanılacak Teras çatı maliyetleri neredeyse sıfırlanabilmektedir. 

Siz de çatılarınız için teras dekorasyon uygulamaları almak isterseniz bizi dilediğiniz zaman arayabilir, kaliteli hizmet alabilirsiniz.

Teras Çatı Taşıyıcı Kolonları

Teras çatılarda kullandığımız ana taşıyıcılar çelik, alüminyum ve ahşaptır. Çatının alanına ve üst kaplama malzemesine göre bu taşıyıcı kolonlar değişebilmektedir. Örneğin terası skylight cam çatı olarak ele alırsak en doğru uygulama alüminyum taşıyıcı sistem kullanılması olacaktır.

Kapatılan her teras çatıyı andırdığından genel bir tabir olarak teras çatı olarak adlandırılmıştır. Teras kapatma ile aynı uygulama olarak sınıflandırılmaktadır. Teras çatı olarak membran, kiremit, onduline shengle, skylight cam, polikarbonat, solid cam gibi oldukça geniş bir yelpazede hizmet vermekteyiz. Çatı kaplamasında kullanılan malzemelerin seçimini müşterilerimize bırakmaktayız. Her seçenek kendi içinde de sınıflanmakdadır. Bu tercihler içinden teras için en doğru uygulama konusunda da müşterilerimize yardımcı olmaktayız. 

Çatı genel olarak ısınan hava yükselir mantığıyla en çok ısı kaybının olduğu bölgenin yanında binayı şemsiye gibi sulardan koruyan özelliğe sahiptir. Doğru yapılan ve iyi tasarlanan bir projede çatı su yalıtımına yer verilmezse bu proje bu proje büyük bir hüsranla sonuçlanacak bina kullanıcı refahını olumsuz yönde etkileyecektir. Çatı yalıtımın düzenli ve proje dahilinde yapılmaması çatıdan binanın içine kadar su sızmasına, ev eşyalarının ve tavanın zarar görmesine neden olacak veya bina taşıyıcılarında aşınmaya neden olarak telafisi mümkün olmayan kötü sonuçlar doğuracaktır. Yapılan çalışmalar neticesinde su yalıtım uygulamasının bina toplam maliyet içerisindeki oranın yaklaşık olarak %5 olduğu belirlenmiştir.

 

Makalede Neler Var?

Yukarı Git