Çatı Modelleri

Çatı Modelleri: Beğenilere ve taleplere göre şekillenen çatı modelleri birçok yapı malzemesi ve işçilik bakımından çeşitlilik arz etmektedir. Bunların başında shingle denen çatı modelleri gelmektedir. Temel malzemesi çelik olan bir çatı çeşididir.

 Bu İçeriği Sesli Olarak Dinleyebilirsiniz…

 

Önceleri büyük tesisler ve fabrikalarda yoğunluklu olarak kullanılsa da günümüzde kişisel kullanım açısından birçok evde de tercih edilmektedir. Son on yıla oranla fiyatları ve maliyetleri düşmüş ve ucuzlamıştır. Yapımı ve montajı ise oldukça pratiktir.

Çatıların Uygulanması

Çok az personelle yerine getirilmektedir. Ana malzemesi çelik olduğu için herhangi bir sorun arz etmeden uzun süre kullanılabilir oranda. Su sızdırmazlık özelliğine sahiptir ve sert iklim şartlarına mukavemet gücü yüksektir. Bir diğer çatı modelleri kategorisinde yer alan ürün ise ahşap çatılardır.

Ahşap çatılarında en büyük özelliği karbon kaplama modeliyle geliştirilmiş olmasıdır. Yanma tehlikesine karşı temelin alt yapılarını koruyucu avantajları bünyesinde barındırır. Montajı kolay ve basittir. Yanma ve diğer felaketlere karşı çeliğe karşı daha sağlam bir ürün olarak lanse edilmektedir. Çelik çatılara oranla daha hafif olması daha az işçilik gerektirir.

Çatı Uygulama Maliyetleri Nelerdir?

Maliyeti çelik çatılardan daha düşüktür. Onduline çatı modelleri son on yılda oldukça popüler bir şekilde yaygınlaşmaya başlanmıştır. Oluklu çatı sistemine sahiptir. Böylelikle su izolasyonu konusunda üstün performans sergilemektedir. Çevreye karşı tamamen duyarlı ve hassas olması ile birlikte tercih edilen ilk çatı modelleri arasında yer almaktadır.

Yapınıza En Uygun Çatı Nasıl Seçilir?

Hangi çatı modeli seçilirse seçilsin kimi zaman onarım ve tadilat işlemleri gerektirmektedir. Genellikle çatı modellerinin montaj uygulamalarını gerçekleştiren firmalar tarafından bu işlemler profesyonel bir şekilde titizlikle yapılmaktadır. Çatı yükseltme işlemleri de yapılmakta olan ve ihtiyaç duyulduğu takdirde uygulanan bir diğer işlemdir. Çatı aktarma da yapılan bir diğer işlemdir. Bir yerden bir yere taşınırken ya da ek bina çıkışlarında çatı aktarma işlemleri alanında deneyimli personeller tarafından özel araç ve gereçlerle uygulamaya sokulmaktadır.

Var olan mevcut çatılara ses izolasyonu da yapılmaktadır. Su yalıtımı da mevcut çatıların arasına oluk ekleyerek yapılan bir diğer işlemdir. Çatı modelleri arasından seçim yapıldıktan sonra var olan eksiklikler bu tür işlemler ile giderilmektedir.

En önemli yapı taşları arasında çatı oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu açıdan düşünüldüğünde kaliteli malzeme kullanılarak yapılması çok önemlidir. Bu noktada hem ucuz olması hem de kolay kurulum olmasından dolayı çelik çatı yapımı bu açıdan bakıldığında oldukça ekonomiktir. Bu sayede daha uygun yapıların yapılmasına direkt olarak etki de etmektedir. Bölgesel olarak kullanılan bu çatılar yaygın bir şekilde kullanımı bölgesel olarak değişmektedir.

Sık Sorulan Sorular

  1. Keşif hizmeti tarafınızdan veriliyor mu?
    Evet keşif hizmeti Albayrak Yapı İnşaat olarak tarafımızca verilmektedir. Uygulama için yapılacak olan projelendirmenin ve fiyat teklif formu için en sağlıklı olanı keşif hizmeti yapılarak şantiye sahasına gitmek olduğuna inanıyoruz. Bu sayede müşterilerimizin istekleri ve bütçeleri doğrultusunda en doğru hizmeti vermeyi amaçlamaktayız. Keşif hizmeti almak için bizimle irtibata geçmeniz yeterlidir.
  2. Çatı sistemlerinde fiyatlandırma kriteri nelerdir?
  3. Ürünlerin garanti süreleri nelerdir?
  4. En çok tercih edilen çatı modeli hangisidir?
  5. En uygun çatı modelleri hangileridir?

Makalede Neler Var?

Yukarı Git