Teras Kapatmalarda Neden Kurumsal Bir Firmaya Yaptırılmalıdır?

Teras Kapatmalarda Neden Kurumsal Bir Firmaya Yaptırılmalıdır?: Uzun bir konu başlığı fakat anlatacağımız konu başlık kadar uzun olmayacaktır. Bu sorunun cevabı tek kelime ile garanti olacaktır. Teras kapatma uygulamasının kurumsal bir firmaya yaptırmak size uzun vadede kesinlikle karlı olacaktır. Kurumsal firmalar uygulamada zamanla oluşabilecek sorunlara ve problemlere karşı size iş ve malzeme garantisi vermek zorundadırlar.

Teras kapatma uygulamasını kurumsal bir firma yerine merdiven altı bir firma yada bir ustaya yaptırmaya karar verdiğinizde bu kişilerin oluşabilecek kaza durumunda tüm sorumlulukları size ait olur. Kurumsal firmalar size bu ve bir çok garantiyi verir. Teraslar iş güvenliği şartnamesinde yüksek çalışma alanları olarak kabul edilmektedir. Burada çalışacak olan personelin yüksekte çalışabilir belge ve evrakları tam ve eksiksiz olur.

Teras Kapatmanın Cezası Var Mıdır?

Teras üstü kapatma yada mevcut açık terasın kapatılmasının kanunen cezası var mıdır? Bu uygulamanın kanunlarımızda hukuki yaptırımları nelerdir? Teras kapatmanın ceza-i müeyyidesi nelerdir? Bu blog yazımında bu soruların cevaplarını sizler için derledik.

Sadece teras kapatma uygulaması değil yapılardaki proje değişikliğine gidilen diğer uygulamalarda da yerel yönetimlerden belirli izinlerin alınması önemlidir. Aksi halde kanunsuz bir uygulama yapılmış olup yerel yönetimlerce ceza ve yaptırımların olması ihtimaldir.

Teras üstü kapatma uygulaması ile ilgili gerekli izinler alındığında ve belediyeden alınan proje doğrultusunda yapılan uygulamaların hiç bir cezası bulunmamaktadır.

Teras kapatmalar tadilat ruhsatı izni alınması gereken bir uygulamadır. Bu ruhsat binanın iç kısımlarında ki yapılacak ufak değişiklikleri kapsamaz. Yani boya badana vs. gibi uygulamalarda bu izni almadan uygulama yapabilirsiniz. Fakat binanın dış görüntüsünde yapılacak tüm değişiklik için bu ruhsatın yerel yönetimlerden alınması birinci husustur. Aksi takdirde ceza-i müeyyidesi vardır. Bu ceza yerel yönetimler arasında değişmektedir.

Teras Kapatma Uygulaması Yaptırmanın Avantajları

Teras Kapatma Uygulaması Yaptırmanın Avantajları: Açık terasların en büyük dezavantajı dış etmenlere karşı korumasız olmasıdır. Yağmur sularının yaşam alanlarına sızması, güneşin zararlı ışınlarından beton, fayans vs. yapı elemanlarının etkilenmesi bunların en büyük örneklerindendir.

Açık terasın kapatılması durumunda ki bu uygulamada da dikkat edilmesi gereken bir çok husus vardır. Terasın kapatılması durumunda ki avantajları ilk olarak yağmur, kar dolu gibi atık suların terasın mevcut alanına zarar vermesinin önler. Su sızdırmalarına karşı en etkili yalıtımı teras üstü kapatma uygulaması sağlar.

İkinci olarak güneşin zararlı ışınlarından terasın tamamının korunmasını sağlar. Terasta bulunan mobilya ve fayans ve malzemelerin güneş ışınlarından korur. Daha estetik bir görünüm sağlar.

Ayrıntılı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin 0 (216) 487 00 61‘den Bize Ulaşabilirsiniz.

Teras Kapatmalarda Su Yalıtımı Nasıl Olmalıdır?

Teras Kapatmalarda Su Yalıtımı: Teras kapatmaların nedenleri arasında su sızdırmaları başlıca problemler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu problemlere karşı en etkili çözüm terasın tamamının kapatılması olarak görülebilir. Fakat kapatılan her terasta artık su sızdırmalar yada su kaçakları olmayacak diye bir kural söz konusu olmamakta.

Doğru uygulanmayan yada kalitesiz malzeme kullanılan teras kapatma uygulamalarında çoğunlukla su sızdırmalarından kaynaklanan problemler yaşanmaktadır. Bu problemlerin önüne geçmek için dikkat edilmesi gerekenler başlıca;

Teras Kapatmalarda Su Yalıtımı 

1. Kaliteli Malzeme Seçimi: Kaliteli ve birinci sınıf malzeme seçimi size uzun vadede kazandırır.  Kullanılan malzeme zamanla ne kadar az deforme olursa bakım süreleri de o kadar uzar. Bu da terasın bakım maliyetlerini minimuma indirir.

2. Doğru Uygulama ve Montaj: Malzeme ne kadar kaliteli olursa olsun doğru bir uygulama yapılmadığında kapatmalarda su sızdırmaları ve su birikintilerinden kaynaklanan deformeler meydana gelebilmektedir. Su sızdırmalarının önüne geçmek için malzeme ve uygulamanın nasıl yapıldığını kontrol ediniz ve bu problemlerin önüne geçiniz.

Teraslarda Kaynaklanan Su Sızdırmaları Hakkında Ayrıntılı Bilgi İçin 0 (216) 487 00 61’den Bize Ulaşabilirsiniz.

Teras Ters Tavan Uygulaması Nasıl Yapılır?

Teras Ters Tavan Uygulaması Nasıl Yapılır? Teras kapatıldıktan sonra ters tavan uygulaması bu genel uygulama işlerinin içerisinde yapılır. Örneğin teras kapatılmasının yüklenen firma size ahşap taşıyıcılı ve ters tavanında yine ahşap lambri olacağını yada alüminyum taşıyıcılı ters tavanında cam olacağı ile ilgili fiyat çalışması yapar ve fiyat teklifi oluşturur. Seçenekler oldukça geniş bir yelpazede gerçekleştirilir. Tavsiyemiz bu tarz uygulamalarda size söylenen uygulamalar hakkında yeterli bilgi almanız ve ondan sonra yüklenici firmaya terasınızı yaptırmanız olacaktır. Bu önerinin nedeni her uygulamanın kendine göre artı ve eksilerinin olmasından kaynaklıdır.

Örnek vermek gerekirse çelik taşıyıcı konstrüksiyon bir sistem yaptırdığınız bir terasın tavan uygulamasında alçı duvar uygulaması tercih edildiğinde zamanla çeliğin esneme ve hareketinden kaynaklı tavanda çatlamalar ve dökülmeler meydana gelebilmektedir. Bu içerikte teraslarda ki ters tavan uygulamalarından bahsedeceğiz.

1. TERAS AHŞAP LAMBRİ TERS TAVAN

İster çelik, ister ahşap isterse alüminyum bir taşıyıcı kullanarak yapılan teras kapatmasında ahşap lambri sorunsuzca uygulanabilmektedir. Bu uygulamanın en büyük avantajı uzun yıllar bakıma ihtiyaç duymaması diyebiliriz. Bunun dışında estetik bir görünüme sahiptir. Zamanla esneyen ve hareket eden üst çatıdan kaynaklı çatlamalar ve deforme olmalar da yaşanmaz. Dezavantajlarına gelecek olursak uygulanması alçı duvara kıyasla daha maliyetli ve zaman almaktadır. Fakat daha uzun ömürlü olması bu eksi tarafını bizce kapatmaya yeterlidir. Bunun yanında yalıtımda her hangi bir problem yaşatmazlar.

2. TERAS ALÇI DUVAR TERS TAVAN

Ahşap lambri de olduğu gibi hemen hemen her taşıyıcı sistemine uygulanabilen bu tavan uygulamasında alçıpan levhalar ve alçı sıva uygulaması yapılmaktadır. Diğer tavan uygulamalarına kıyasla daha az maliyetli ve ekonomiktir. Dezavantajı zamanla çatlamalar meydana gelebilmekte ve boya, sıva gibi bakıma ihtiyaç duymaktadır.

3. TERAS PVC LAMBRİ TERS TAVAN

Pvc ahşap görünümlü lambri tavan uygulamaları diğer uygulamalarıdan daha ucuz ve ekonomik olan uygulamadır. Ahşap görünümü sayesinde dekoratif bir görünüm sağlar. Dezavantajlarına gelirsek, yalıtımda problemlere neden olabilmektedir. Dayanıklı bir yapıya sahip değillerdir.

Teras Ters Tavan Hakkında Ayrıntılı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin 0 (216) 487 00 61’den Bize Ulaşabilirsiniz.

Teras Kapatmalarda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Teras Kapatmalarda Nelere Dikkat Edilmelidir? Teras kapatma yaptırmak istiyorsanız bu uygulamalar hakkında bilmeniz gereken bir kaç belli konu başlıkları bulunmaktadır. Bu içerikte nelere dikkat edilmeli ve doğru uygulama yaptırmak istiyorsanız hangi kriterlere bağlı kalınmalı bunları aktaracağız.

1. Yerel Yönetimlerden Alınacak İzin

Terasınızı belli başlı nedenlerden kapatmak isterseniz ilk yapmanız gereken binanızın bulunduğu ilçenin yerel yönetimine gidip konu hakkında bilgi almanız olacaktır. Teras kapatma bir çok belediyede yönetmelik gereği yasal olmamaktadır. Bunun nedenlerinden bir tanesi bina projesinin değiştirilmesi gibi sebeplerdir. Tabi bu durum her ilçede aynı değildir. Teras kapatma projesine belirli harçlar ödendiğinde ve ilçe yönetimine sunulan projeye bağlı kalındığında izin veren bir çok belediyede bulunmaktadır.

2. Bina İçin En Uygun Kapatma Modelinin Seçilmesi

Bu husus dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemlisi diyebiliriz. Doğru kapatma modelinin seçimi sizi ileride karşılaşılabilecek problemlerden ve maliyetlerden çoğu zaman korumaktadır. Bina yapısına göre en doğru teras kapatma modelinin seçilmesi elbette zor olabilmekte zira oldukça fazla kapatma modeli ve uygulaması bulunmaktadır. Size tavsiyemiz keşif için terasınızı ziyaret eden uygulama firmasının görüşlerini almanız ve en doğru tercihi yapmanız olacaktır.

3. Birinci Sınıf Malzeme Tercihi

Kapatılacak olan terasın uygulama esnasında kullanılan malzemenin önemi oldukça yüksektir. Örneğin üst çatıda kullanılan malzemenin kalitesiz olması ilerleyen zamanlarda su sızdırmalarına yol açar. Kullanılan ahşap kalitesiz olduğunda zamanla kararmakta ve hatta çürüye-bilmektedir. Yada kalitesiz yalıtım malzemeleri kışın yaşam alanlarının son derece soğuk ve elverişsiz bir durumda olmasını yazın ise sıcaktan kullanılamayacak durumda olmasına neden olmaktadır. Özetle kullanılan malzemenin kalitesi size hem kısa hemde uzun vadede kazandıracak ve huzurlu yaşam alanları sunacaktır.

4. Montaj ve İşçilik

Kullanılacak malzemenin önemi kadar bu malzemenin nasıl uygulandığı da son derece önemli bir husustur. Doğru malzeme yanlış bir işçilikle rezalet bir sonuca dönüşebilmekte. Bunun için dikkat edilmesi gereken merdiven altı bir firma yada tek başına bir ustaya böyle bir uygulama yaptırtmak yerine size referans gösterebilecek ve yaptığı uygulamaya garanti verebilecek bir firma ile çalışmanız en doğrusu olacaktır.

Teraslar yüksek çalışma alanları olduğundan uygulama yapan personelin iş güvenlik belgeleri, yüksekte çalışabilir sertifikaları ve ssk gibi tüm belgeleri eksiksiz olmalıdır. Uygulama yaptırırken firmaya bu belgelerin olup olmadığını kesinlikle sorun ve uygulama sözleşmesinde bu ibarelerin yer almasını talep edin.

Merdiven altı firmalar kurumsallıktan uzak olmalarından ve daha çok kazanç peşinde olduklarından bu belgelere sahip değillerdir. Ve size bu tarz bir durumda garanti verememektedir. Size bu tarz belgeleri garanti eden bir firmayla çalışın ki uygulama esnasında oluşabilecek bir kaza durumunda son derece riskli bir problemle karşı karşıya kalmayın.

 

Yazıyı toparlamak gerekirse dikkat edilmesi gereken tüm hususları kısa fakat öz bir şekilde tek tek inceleyip size aktarmaya çalıştık. Yerel yönetimlerden alınacak izinler, doğru uygulamanın tercihi, 1. sınıf malzemenin önemi ve son olarak uygulama montajı ve işçilikte dikkat edilmesi gerekenler. Umarız bu konuda faydalı olabilmişizdir. Konu hakkında merak ettiğiniz yada her hangi bir sorunuz olursa bize 0 (216) 487 00 61‘den 7/24 ulaşabilirsiniz.

Teraslarda Dekoratif Taş Kaplama Nasıl Uygulanır?

Sıradan bir terası mükemmel bir ortama dönüştürmenin püf noktalardan bir tanesine nasıl getirilir. Bu fikir hakkında bu içerikte bilgiler vermeye çalışıcağız. Teras dublex yada villa tarzı yapılarda karşımıza çıkan geniş balkonlara denmektedir.

Son derece kullanışlı bu ortamlar yaşam alanlarının vazgeçilmez bir parçası olabilmektedir. Bu ortamları sıradan ve alışa gelmiş bir yapıdan çıkartıp son derece dekoratif bir görünüm kazandırmak elbette zor gibi görülebilmektedir. Fakat teraslarda dekoratif taş yada tuğla kaplama gibi uygulamalar son derece kolay, hızlı ve pratik montaj imkanları sunan uygulamalardır.

Teraslarda Dekoratif Taş Kaplama

İster kapalı ister açık olsun bir terasın hem görünümünü değiştirmek hemde mevcut duvarları dış etmenlerden koruma amacıyla taş kaplama yapmak uzun vadede avantajlı olacaktır.

Teras Dekoratif Taş Uygulaması Nasıl Yapılır?

Teras duvarlarının en ve boy ölçüleri hesaplanıp, malzemeler uygulama yapılacak olan alana sevk edilir. Alanında uzman ekiplerimiz dekoratif taşların duvara montajını gerçekleştirir.

Teras Cam Kapatma Nedir?

Teras Cam Kapatma Nedir?: Alüminyum iskelet üzerine ısıcam ürünleri veya temperli cam takılarak gerçekleştirilen uygulamada, tercihe den müşteriler için motorlu açılabilir cam tavalar da inşa edilebilmektedir.

Örneğin, restoranların bahçe kısımlarında önceleri şeffaf polistren; yani muşamba ile gerçekleştirilen uygulama. Şimdi cam ile kapatılan mekanizmalar sayesinde çok daha uzun ömürlü ve şık hale gelebilmektedir.

Teras Cam Kapatma Nedir Nerelerde Tercih Edilmelidir?

Bu tip alanların üstünü kapatmak isteyenler, cam çatı nedir? Sorusunu kaçınılmaz olarak aramaktadır. Zira uygulamanın ilk maliyeti ile kullanım ömrü dikkate alınarak yapılacak bir hesaplamada, cam çatının çok daha uzun ömürlü olduğu sonucuna kolayca ulaşılabilmektedir.

Ayrıca cam çatı nedir? Sorusuna cevap olarak ulaştığımız uygulamaların dekoratif özellikleri de dikkate alındığında bir çok yönteme göre çok daha uygun bir uygulama olduğunu net bir şekilde görebilmekteyiz.

S.S.S.

  1. Teras üstü cam kapatma nedir?
  2. Teras kapatmalarda nelere dikkat edilmelidir?
  3. Teras üstü cam kapatma sistemlerinde hangi malzemeler kullanılmaktadır?
  4. Teras kapatmalarda kullanılan cam sistemler ne kadar dayanıklıdır?
  5. Teras cam kapatmalarda montaj süresi ne kadardır?