Çatı Kaplama

Çatı her binanın korunması için uygulanan ve estetik bir yapıya da sahip olan yapı elemanıdır. Çatı kapama çatının kar ve yağmur suyundan korunması soğuk ya da sıcak hava geçirgenliğini en aza indirmek için uygulanan yöntemdir. Bu kaplama işlemi ile çatı tam anlamı ile yapıları koruyacak özelliklere sahip olmaktadır.

 Bu İçeriği Sesli Olarak Dinleyebilirsiniz…

 

Doğru yöntemlerle yapılan çatı kaplama uygulamaları sağladıkları imkanlar neticesinde çoğunlukla tercih edilmektedir. Özellikle de ısı yalıtımı ve suyun geçişini önlemek için tercih edilmektedir. Doğru malzeme seçimi ve çatının yapısına ve özelliklerine uygun olan yöntemler ile yapılan kaplama işlemleri beklenilen sonucu vermektedir.

 Çatı Kapatma Malzemeleri Nelerdir?

Çatının gerekli özelliklere sahip olması noktasında yapılan yalıtım ve kaplama işlemleri titiz bir çalışma ile uygulanmaktadır. Bu uygulamaların yapılmasında kullanılan malzemelerde de çeşitlilik görülmektedir.

Çalı kaplama malzemeleri olarak kullanılan malzemeleri şu şekilde sıralanabilir:

 •  PVC çatı kapama malzemeleri
 •  Poliüretan kapama malzemeleri
 •  Membran sistem kaplama malzemesi
 •  Ondulin oluklu çatı kapama levhaları
 •  Çinko levha kaplamaları
 •  Standart çatı kaplama kiremitleri
 •  Çatı kaplama saç levhalar
 •  Sandviç kaplama malzemeleri
 •  Polikarbonat kaplama levhaları
 •  Metal kiremit panel

Bu malzemeler özelliklerinin farklı olması ile birlikte farklı görsele sahip olmaları ile de tercih edilmektedir. Hem işlevsel olarak çatıyı güçlendirmek hem de görsel olarak uyumlu bir estetik görüntüyü yakalamak noktasında oldukça etkili bir şekilde kullanılmaktadır.

Dış çevreden etki eden iklim koşulları binaların yanında çatıları da yıpratmakta ve zamanla eskimesine sebep olmaktadır. Eskiyen ve eski işlevlerini yerine getiremeyen çatılar yenilenmelidir. Bazı çatılarda zaman ile eskimeler görülse de, çoğu zaman bina restorasyona uğradığından çatılar da değişimin içine girer. Bir kısmı eskiyen çatıların, eskiyen kısmının tamir yapılması mümkündür.

Sık Sorulan Sorular

 1. Montaj nasıl gerçekleşir?
  Çatı kaplama montaj süreci ilk adımda çatının yapısına ve kullanım amacına uygun proje hazırlamaktır. Akabinde çatının ana taşıyıcılarının montajına ve ara aks direkleri gibi iskelet sistemini oluşturacak parçaların montajına geçilir. Ana konstrüksiyonun montajından sonra çatının üstünü oluşturacak bölüme geçilir burada çatı için belirlenen üst kaplama malzemesinin montajı gerçekleşir. Daha sonra çatının alt kısmında ters tavan uygulaması yapılır. En son uygulama çatının yağmur oluk uygulamasıdır.
 2. Çatı kaplamada yangına karşı önlemler alınıyor mu?
 3. Kullanılan malzemelerin garanti süreci kaç gün?
 4. Özel bakım süreci var mı?
 5. İmalata göre mimarlık hizmeti veriyor musunuz?
Yukarı Git