Çatı Kaplama ve Çatı Yalıtımı Önemi

Çatı Kaplama ve Çatı Yalıtımı Önemi: Çatı kaplama ile çatının işlevselliği arttırılmakta ve bina ya da genel olarak yapıların korunması noktasında çatının üstlendiği görevi desteklemektedir. Aynı zamanda yapıların korunması noktasında son yıllarda olmazsa olmaz bir özellik olarak kullanıcının isteklerini yerine getirmektedir.

 Bu İçeriği Sesli Olarak Dinleyebilirsiniz…

 

Isı yalıtımı amacı ile yapılan çatı kaplama uygulamaları ise binanın ısı kontrolünü kullanıcının belirlemesini sağlamaktadır. İstenmeyen hava akımını durdurması ile kullanıcının istediği şekilde tasarrufu yapmasına da büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.

Bunlara ek olarak binanın kaplamasına uygun olan çatı kaplama ile binanın bütün olarak uyumlu bir görselliği yakalamasında da etkili olmaktadır.

Son yılların en çok tercih edilen uygulaması olmasının sebebi olarak ta sağlamış olduğu bu kolaylıkları göstermek mümkündür.

Çatı Kaplama Uygulamasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bina inşaası kadar çatı yapımı da önemli bir iştir. İnsanlar için çatı yapımı kolay bir iş gibi gözükse de, zor ve detay gerektiren bir iştir. Her binanın kendine özgü çatı detayı vardır. Çatı yapılırken dikkat edilmesi gerek ilk özellik çatının binaya uygun olmasıdır. Nem oranı, bölgenin iklimi de çatı yapımında önemli kriterlerdir.

Sık Sorulan Sorular

  1. En ekonomik su yalıtımı hangisidir?
    Birçok farklı su yalıtım uygulaması mevcuttur. Bu uygulamalardan en ekonomik ve uygun olanı sürme yalıtımlardır. Fakat bu su izolasyon uygulamaların da kullanılacak ürün fiyatı etkilene tek unsurdur. İşçilik çoğunlukla değişmez ve sabit bir fiyat unsurudur. Kullanılacak olan malzemenin kalitesi düştükçe maliyet oranı da o şekilde düşecektir.
  2. Çatı yalıtımın imalatı süreci ne kadar sürer?
  3. Yalıtımın garantisi kaç yıldır?
  4. Yalıtımda dikkat ettiğiniz unsurlar nelerdir?

 

Yukarı Git