Çatı Kapatma Modelleri

Çatılar yapıların en üst bölgesinde yer alan ve iklim koşullarından doğrudan etkilenen bölgelerdir. Bu sebeple de açık çatıların kullanılması oldukça zordur. Çatıların daha aktif bir şekilde kullanılabilmesi, zaman geçirmeye daha uygun hale gelmesi ve hava koşullarından doğrudan etkilenmemesi için çatı kapatma modelleri kullanılmaktadır.

Çatı kapatma modelleri oldukça çeşitli olup, her çatıya ve tasarıma göre kapatma uygulanabilmektedir. Çatı kapatıldıktan sonra çok daha işlevsel bir iç mekana dönüşümü sağlanmış olur. Kapatılmış çatılar birçok dairenin kullanımında ortak bir yüksek bahçeye dönüştürülebileceği gibi, kişisel yapılarda evin bir uzantısı olarak da kullanılabilir. Çatı kapatıldıktan sonra bu seçim tamamen kullanan kişilerin tercihine ve evin bölümlerine duyduğu ihtiyaca bağlı olarak şekillenecektir.

Çatı Kapatma Modelleri

Çatı kapatma şekli tek bir yöntemden ve malzemeden meydana gelmez. Birçok tasarım ve malzeme ile çatı kapatmak mümkündür. Çatı kapatma modelleri arasında seçim yapılırken iklim koşulları ve çatının ne için kullanılacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin kış bahçesi yapılacak çatılar için ahşap daha uygun görünürken, bitki ile doldurulacak ve bahçe olarak kullanılacak çatılarda cam önerilmektedir.Çatı kapatma modelleri ahşap modeller, cam modeller, çelik modeller, ters tavan modeller şeklinde ayrılmaktadır. Ahşap kapatma modelleri çatının hava koşullarından etkilenmesini engellemektedir. Kapatma işleminde kullanılan ahşap döşemede kullanılan ile montajlanmaktadır. Taşıyıcı aksam kullanılarak yapılan kapatma işleminin üst malzemesi genellikle kumlu membran veya şıngıldır. Ahşap çatı kapatma modelleri binalarda veya restoranlarda rahatlıkla tercih edilebilir.

Cam Kapatmanın Avantajları

Çelik kapatma sistemleri daha çok AVM’ler için tercih edilmektedir. Bunun sebebi diğer kapatma sistemlerine göre daha uzun ömürlü ve sağlam olmasından kaynaklanmaktadır. Ters tavan kapatma sistemleri ahşap ile suya dayanıklı alçıpanın birlikte kullanıldığı sistemlerdir. Su izolasyonu ve ısının dışarıda kalması açısından sık tercih edilen sistemlerden biridir.

Cam kapatma modelleri en fazla rüzgardan korumak istenen ancak iklim koşullarının çok rahatsız etmediği, ılıman bölgelerde tercih edilmektedir.Diğer seçeneklere göre farklı olan özelliği şeffaf olmasıdır. Dışarının görünebilir olması bir tercih sebebi oluştururken bazı kişilerde diğer tercihlerin daha faydalı olduğunu düşünmektedir. Cam kapatma sistemleri görsel olarak oldukça modern ve işlevsel bir sistemdir.

Kullanılacak malzeme çatı fiyatları ile ilgili değişik sonuçların çıkması neden olur. Bir binanın mimari ve inşaat özellikleri çatı yapımı için önemli detaylardır. Estetik olarak çatının bina ile uyumlu olması gözetilir. Eskiyen kısım yenilendikten sonra çatılar uzun ömürlü kullanılabilmektedir. Belli bir kısım yenilenebildiği gibi tamamen çatı yenilenmesi de yapılabilir. Eski çatıların bazıları ne işlem yapılırsa yapılsın düzelmeyecek durumdadır. Bu gibi çatılarda eski çatının yıkılması ve yerine tamamen yeni bir çatı inşaa edilmesi tavsiye edilir. Çatı yapımı insanların gözüne masraflı gibi gelse de, uzun vadede ekonomiktir.

Sıkça Sorulan Sorular

  1. Çatı kapatma nedir?
  2. Çatı kapatmada hangi ürünler tercih edilmelidir?
  3. En doğru çatı kapatma uygulaması nasıl olmalıdır? Nelere dikkat edilmelidir?
  4. Çatı kapatmada dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?
  5. Çatı kapatmaların diğer çatı uygulamalarına göre avantaj ve dezavantajları nelerdir?
  6. Çatı kapatma ve teras kapatma uygulamaları arasındaki farklar nelerdir?

Makalede Neler Var?

Yukarı Git