Ahşap Çatı

Ahşap Çatı: Günümüz çatı sistemleri arasında polikarbon ve cam çatılar ile birlikte en çok kullanılan üçüncü çatı sisteminin adı ahşap çatı olarak lanse edilmektedir. Ahşabın kolay işlenebilir olması nedeniyle tamamen ekonomik ve pratik ölçülere sahiptir.

Genellikle villaların, sitelerin ve terasların üstlerinde hem sağlamlık hem de dekoratif özellikleri nedeniyle popüler. Bir şekilde talep edilmekte olan ahşap çatı klasik ve modern çizgileri bir arada tutuşuyla da ilk tercih edilenler arasında yerini almaktadır.

Sınıf Fin Çamı Ahşap Ürünlerinin Avantajları

Üretiminin kökleri İskandinav bölgesinde yer alan Finlandiya’da bulunan 1. sınıf fin çamı ahşap ürünleri adını da buradaki özel çam ağaçlarından almaktadır. Dünya üzerinde yer alan yüzlerce çeşit ağaçtan ve çam ürünlerinden en sağlamı ve dayanıklı olması ile bilinir. Finlandiya’da yaşanan çetin kış şartlarına karşı buradaki mühendislerin ve mimarların ortak çalışmalarıyla yürütülen üretim aşamalarından sonra özel olarak dizayn edilmiş ve geliştirilerek ihraç edilmeye başlanmıştır.

Ülkemizde de sıklıkla talep edilen ve özellikle sert kış şartlarının geçtiği şehirlerin ev ve ofis kaplamalarında kullanılan. 1. sınıf kalite çam ağaçlarının özel biçimlendirmesi ve montajı ile gerçekleştirilmektedir. Isı yalıtımı yüzde yüz oranında mevcuttur. Yoğun olarak kar ve tipinin oluştuğu bölgelerde güvenlikli bir şekilde kullanılmaktadır. Aynı zamanda şık görünümü le birlikte uzun ömürlüdür. Kalite standartları bakımından diğer ağaç türlerinden yapılmış olan her çeşit ev ve çatı kaplaması ürün özelliklerinden kat be kat daha güçlü ve kullanım avantajları ile doludur.

Ahşap Çatı Sistemleri

Özel osb levhalarının bileşimiyle kolay taşıma ve montaj imkanları sunan membran birçok alanda çok yönlü olarak uygulanmaktadır. Çatı yalıtımında bir numaralı tercih olan membran özellikle ses ve ışık alanındaki kaliteli izolasyon başarısıyla tercih sebebi olarak görülmektedir.

Aynı zamanda tünellerde de su yalıtımı olarak kullanılmaktadır. Bu sayede güvenli yolculuklar sağlanmakta ve uzun ömürlü bir şekilde yolculuklar gerçekleşmektedir. İçme ve kullanma olarak ikiye ayrılan su kanallarının yalıtımında da en güvenli şekilde membran katlama sistemleri değerlendirilmektedir. Kimi kişisel kullanım alanlarında terasların yalıtımı için de tercih edilen membran çok yönlü ve uzun ömürlü oluşuyla dikkatleri çeken bir üründür.

Daha önceleri ahşap çatı yapılmamasının en önemli sebeplerinden bir tanesi yapım aşamasını uzun sürmesinden kaynaklanmaktaydı. Teknolojinin en iyi şekilde kullanılması sayesinde bu süre diğer çatı yapımlarına göre daha kısa süreli hale gelmektedir. Bu süreyi daha doğru bir şekilde ve sağlam montaj ile yapmaktayız. İstenilen şekilde yapılması ve ebatların belirlenmesine bağlı olarak inşa edilmesi tarafımızca yapılmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

  1. Ahşap taşıyıcılı bir çatıda üst örtü olarak hangi malzemeler kullanılmaktadır?
    Skylight çatı sistemlerinde kullanılan malzemeler dışında hemen hemen tüm çatı sistemlerinde kullandığımız üst örtü malzemeleri bu çatı sistemlerine uygulanması içim uygundur. Çatının modeline, kapladığı alana ve kullanım amacına göre en doğru malzeme belirlenmeli ve öyle kullanılması tavsiyemizdir.

Makalede Neler Var?

Yukarı Git